RWD-17

RWD-17

Opis techniczny samolotu
(autorstwa S. Iwanowskiego,
zamieszczony w Locie Polskim z 1938 roku)

Uwaga:
W tekscie zachowano oryginaln´┐Ż pisowni´┐Ż.

 

Samolot RWD - 17 jest samolotem dwumiejscowym, przeznaczonym do szkolenia w akrobacji, do treningu i mo´┐Że by´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż u´┐Żyty do turystyki. RWD - 17 jest g´┐Żrnop´┐Żatem konstrukcji mieszanej drzewo-stal.

Skrzyd´┐Żo:

dwudzielne, dwud´┐Żwigarowe, podparte jest par´┐Ż zastrza´┐Ż´┐Żw, w kt´┐Żrych p´┐Żaszczy´┐Żnie mamy wykrzy´┐Żowania za pomoc´┐Ż ´┐Żci´┐Żgien. Skrzyd´┐Ża schodz´┐Ż si´┐Ż nad kad´┐Żubem w w´┐Żz´┐Żach piramidy przyspawanej do kad´┐Żuba. Lotki typu Friese'go o nap´┐Żdzie r´┐Żnicowym zapewniaj´┐Ż bardzo dobr´┐Ż sterowno´┐Ż´┐Ż poprzeczn´┐Ż p´┐Żatowca. Skrzyd´┐Ża s´┐Ż odchylone ku ty´┐Żowi w swej p´┐Żaszczy´┐Żnie o 12´┐Ż i ku g´┐Żrze o 3´┐Ż.

Kad´┐Żub:

spawany z rur stalowych chromomolibdenowych. Konstrukcja sztywna bez wi´┐Żza´┐Ż drutami. Przekr´┐Żj kad´┐Żuba prostok´┐Żtny z zaokr´┐Żgleniem od g´┐Żry i od do´┐Żu przez owiewki. Fotele pilota i instruktora umieszczone jeden za drugim, s´┐Ż przystosowane do spadochron´┐Żw plecowych.

Sterowanie:

podw´┐Żjne typu normalnego (dr´┐Ż´┐Żek i orczyk) jest nieroz´┐Ż´┐Żczalne. Przy tylnym orczyku zastosowano regulowane oparcie n´┐Żg, zale´┐Żne od wzrostu pilota. Ca´┐Ży nap´┐Żd sterowania nie posiada ´┐Żadnych kr´┐Ż´┐Żk´┐Żw przez kt´┐Żre przechodz´┐Ż linki, co ca´┐Żkowicie wyklucza zu´┐Życie i konieczno´┐Ż´┐Ż wymiany linek. Wszystkie d´┐Żwignie i pr´┐Żty sterownicy s´┐Ż osadzone na ´┐Żo´┐Żyskach kulkowych. Statecznik i stery s´┐Ż konstrukcji drewnianej. Statecznik kryty sklejk´┐Ż, stery p´┐Ż´┐Żtnem. Statecznik poziomy jest przestawialny na ziemi. Stery odci´┐Ż´┐Żone aerodynamicznie i dynamicznie.

Podwozie:

uk´┐Żadu tr´┐Żjnogowego, o amortyzacji oleo-pneumatycznej i niezale´┐Żnie uginaj´┐Żcych si´┐Ż osiach, posiada rozstaw k´┐Ż ok. 2 m. Do k´┐Ż zastosowano opony balonowe o niskim ci´┐Żnieniu i hamulce sterowane orczykiem lub r´┐Żcznie. Zamiast p´┐Żozy zastosowano k´┐Żko ogonowe amortyzowane sznurami gumowymi, swobodnie wychylane o dowolny k´┐Żt.

[Silnik:]

W samolocie RWD - 17 zastosowano silnik P. Z. In´┐Ż. Major o mocy 120´┐Ż130 KM, 4-cylindrowy, szeregowy, odwr´┐Żcony, ch´┐Żodzony powietrzem. Silnik zamocowano na ´┐Żo´┐Żu elastycznie. ´┐Żo´┐Że silnika stanowi jedn´┐Ż ca´┐Żo´┐Ż´┐Ż zespawan´┐Ż z kad´┐Żubem. G´┐Ż´┐Żwny zbiornik paliwa o pojemno´┐Żci 76 l, jak i dodatkowy o pojemno´┐Żci 35 l, mieszcz´┐Ż si´┐Ż w przedniej cz´┐Żci kad´┐Żuba. Zbiornik oleju ma pojemno´┐Ż´┐Ż 14 l i jest podwieszony pod kad´┐Żubem.

Samolot RWD - 17 ma wiele cech konstrukcyjnych wsp´┐Żlnych z p´┐Żatowcem RWD - 8 tote´┐Ż obs´┐Żuga i eksploatacja tego samolotu b´┐Żdzie prosta.

Charakterystyka:

  wersja turystyczna do akrobacji
Ci´┐Żar w´┐Żasny 511 kg 511 kg
Ci´┐Żar za´┐Żogi 176 kg 176 kg
Ci´┐Żar benzyny 82 kg 56 kg
Ci´┐Żar smaru 9 kg 6 kg
Baga´┐Ż 22 kg --
  __________________ __________________
  800 kg 749 kg

Wznoszenie na 1000 m 4 min. 20 sek.
Pu´┐Żap praktyczny 4500 m
Szybko´┐Ż´┐Ż maksymalna 195 km/godz.
Zasi´┐Żg 2,5 godz.
Tolerancja wyczyn´┐Żw +/- 3%


Wyekwipowanie normalne:

 

Kabina pilota (ucznia):

1 licznik obrot´┐Żw, 2) manometr smaru, 3) szybko´┐Żciomierz, 4) wysoko´┐Żciomierz, 5) busola, 6) wy´┐Ż´┐Żcznik.

Kabina pasa´┐Żera (instruktora):

1) licznik obrot´┐Żw, 2) wysoko´┐Żciomierz.


Teksty i opracowanie: (c) 2005, Robert Gujski.
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone. Wszelkiego rodzaju kopiowanie, bez zgody autora, zabronione.